Pelješac, Žuljana - červen 2011

Také letos uvádím pár postřehů z letošního pobytu na Pelješaci a popis obou tras. Do Chorvatska na Pelješac jsme tentokráte vyjíždeli z České Lípy, zpáteční trasa pak byla z Pelješace do Jílového u Děčína. V průběhu pobytu jsme také navštívili ostrov Mljet.


Loni jsme Chorvatsko vynechali a tak letos, po dvou letech, jsme opět strávili úžasné dva týdny v naší oblíbené Žuljaně na Pelješaci. Byli jsme zde jako vždy ve druhé polovině června a počasí v letošním roce vyšlo na 100%. Vyjížděli jsme z České Lípy, zpět pak popisuji trasu ze Žuljany do Jílového u Děčína.

Letošní trasa kterou jsem jel:

ČR: Č.Lípa - Ml.Boleslav - Kolín - Havl.Brod - Jihlava - Znojmo - Hatě --->
Rakousko: Vídeň a po A2 směr Graz, sjezd z A2 na exitu 226 směr Mureck hran.přechod A/SLO ---->
Slovinsko: Lenart - Ptuj - Macelj hr.přechod SLO/HR ---->
Chorvatsko: A2 směr Zagreb - A1 směr Split, Šestanovac, sjezd z dálnice - nájezd na pobřežní magistrálu a směr Makarska - Ploće - Neum - Ston - Žuljana

Trasa z České Lípy do Žuljany byla dlouhá 1309km.   Trasa ze Žuljany do Jílového byla dlouhá 1358km.

Jako vždy jsem využil dálnice jak v Rakousku tak v Chorvatsku až do Šestanovace. Vyjímkou bylo pouze Slovinsko jehož dálnici jsem objel po osvědčené trase Mureck - Lenart - Ptuj. Od exitu 226 z rakouské dálnice A2 k hranicím v Murecku je to 11km a odsud až na hranice SLO/HR Macelj rovných 60km, což se při dodržování rychlostních limitů dá projet cca za hodinku.

Podrobný popis tras jak jsem je projel včetně kilometrů a časů ke stažení zde:
14.6.2009 Česká Lípa - Žuljana
27.6.2009 Žuljana-Jílové u Děčína

Náklady za cestu tam a zpět - benzín, dálniční poplatky:

Za obě cesty tam a zpět bylo najeto celkem 2667km.

  • Benzín: 6000 Kč (cena v Chorvatsku byla po přepočtu 32 Kč/l)
  • Dálniční známky Rakousko: 2x 245 Kč rakouská 10denní známka = 498 Kč
  • Mýtné za dálnice v Chorvatsku: 1339 Kč
  • CELKEM: 7837 Kč

Uvedeny jsou pouze náklady na cestu tam a zpět. Na dovolené jsem samozřejmě najel mnohem více kilometrů díky výletům v průběhu pobytu atd., tyto kilometry navíc jsem v letošním výpočtu vynechal. Auto bylo Ford Fusion 1.4 benzín, průměrná spotřeba za celou dovolenou byla 6,7 l/100km.

Veškeré poplatky za cestu, tedy benzín i dálniční poplatky na mýtnicích v Chorvatsku jsem platil platební kartou. Výše uvedené ceny v Kč jsou dle aktuálního kurzu tak jak byly bankou odečteny z účtu, průměrný kurz byl 3,30Kč / 1kn.
Průměrná cena benzínu (tankováno v ČR a Chorvatsku) mě vyšla na 33,30 Kč/l. Například u OMV Znojmo stál litr benzínu 35,50 Kč, v Chorvatsku stál litr benzínu 9,70 kn = 32 Kč.


V průběhu pobytu jsme navštívili také Ostrov Mljet. Původně jsem uvažoval o využití trajektu který jezdí z Prapratna do Sobry na Mljetu. Národní park je ale na druhé straně ostrova takže bych jej musel autem celý projet. V Žuljaně nabízí dopravu na Mljet výletní loď Kristina, velkou výhodou je že vás odveze do Pomeny kde je hned u přístavu vstup do národního parku. Cenu neznám, loď kotví denně u přístavního mola a byl na ní leták s telefonním číslem na které je možné zavolat a domluvit se s majitelem lodi. My jsme nakonec jeli jinou lodí která také kotví v Žuljaně, cena za dopravu tam a zpět byla 100kn na osobu. Majitel nás odvezl do Pomeny na Mljetu a odpoledne ve smluvený čas pro nás zase přijel. Vstup do NP Mljet stojí 90kn na osobu, v ceně je zahrnuta i přeprava lodí na ostrůvek Sv.Marie který je na velkém jezeře.


Pokud jde o ceny, píšu o nich v tomto článku. Řekl bych že oproti roku 2009 se v podstatě nic nezměnilo. Jezdíme vždy nakupovat do Konzumu v Orebiči, menší nákupy děláme ve Stonu. Ceny některých potravin zde byly dokonce o něco nižší než před dvěma roky. V restauraci v Žuljaně se ceny mírně zvýšily, ovšem v Trpanji mě připadaly stejné a obdobně v Podgoře kde jsme si udělali větší přestávku při cestě zpět domu. Prostě žádná významnější změna která by stála za řeč.

Průměrný letošní kurz jsem měl cca 3,30Kč / 1kn. Před odjezdem jsem měnil v České spořitelně, včetně poplatku mě vyšla 1 Kuna na 3,39Kč. Další hotovost jsem vybíral z bankomatu "Zagrebačka banka" který je v Konzumu v Orebiči, zde mě 1 Kuna vyšla na 3,36Kč včetně poplatku za výběr. Poplatek za výběr hotovosti z bankomatu mám ale pouhých 6Kč a to i z bankomatů v zahraničí které patří do skupiny UniCredit Group, v Chorvatsku do této skupiny patří Zagrebačka banka. Další menší hotovost jsme měnili v Trpanji, zde jsme měnili € v otpbance. Kurz byl 7,32kn / 1 € a poplatek si směnárna banky žádný neúčtovala.
Jinak ale benzín, mýtné na dálnicích a nebo nákupy v obchodě platím vždy platební kartou. Banka mě tyto transakce vyúčtovala kurzem 3,28 až 3,32Kč / 1kn.
Veškeré rozdíly v kurzu se počítají na haléře, jsou tedy zcela zanedbatelné a výslednou cenu za dovolenou ovlivní naprosto minimálně.


| Autor: admin | Datum poslední aktualizace: 21. 07. 2011 |