Pelješac, Žuljana - červen 2009

Oproti loňsku jsme tentokráte jeli jinou trasou a proto opět uvádím popis celé cesty.....


V letošním roce jsme si zopakovali v podstatě stejnou dovolenou jako loni, tedy na stejném místě a ve stejném apartmánu. Jenom trasa byla tentokráte jiná protože jsme z Chodova u Karlových Var nejeli přes SRN jako loni, ale jeli jsme přes Kamenici u Humpolce kde jsme měli jednodenní přestávku u známých a pak jsme již pokračovali klasickou cestou přes Vídeň - Graz atd..

Letošní trasa kterou jsem jel:

ČR: Kamenice - Jihlava - Znojmo - Hatě hran.přechod CZ/A ---->
Rakousko: Vídeň a po A2 směr Graz, sjezd z A2 na exitu 226 směr Mureck hran.přechod A/SLO ---->
Slovinsko Lenart - Ptuj - Macelj hr.přechod SLO/HR ---->
Chorvatsko> A2 směr Zagreb - A1 směr Split, Šestanovac - Ravča - sjezd na konci dálnice Ravča a dále směr Bačina a nájezd na magistrálu směr Ploće - Neum - Ston - Žuljana

Trasa z Humpolce do Žuljany byla dlouhá 1141km. Zpáteční trasa byla rozdělena na dvě části protože jsme měli v plánu dvoudenní přestávku na Plitvicích. Vyjeli jsme ze Žuljany, na dálnici jsme najeli v Šestanovaci a vyjeli jsme z ní na exitu Gornja Ploća odkud jsme jeli do Korenice kde jsme přespali. S ohledem na velmi nepříznivé počasí jsme následující den jeli z Korenice domu a prohlídku Plitvických jezer jsme zrušili. Ze Žuljany do Korenice byla trasa dlouhá 428km, Z Korenice do Chodova 967km. Popis obou tras je uveden zde:

12.6.2009 Kamenice (Humpolec) - Žuljana
27.-29.6.2009 Žuljana-Plitvice-Chodov

Popisy tras jsou samozřejmě pokud se týká času spíše informativní, jsou zaznamenány tak jak jsem trasu absolvoval já. Každý máme jiný styl jízdy, každý z nás potřebuje jinou četnost a délku přestávek, podmínky na silnici a hustota provozu v daný den je také samozřejmě neopakovatelná. Určitě ale zejména těm kdo jedou do Chorvatska poprvé, mohou popisy tras pomoci získat určitou představu o celé trase. Kilometry jsou uvedeny přesně tak jak mě ukazoval tachometr.

Náklady za cestu - benzín, dálniční poplatky:

Kromě cesty tam a zpět jsem jezdil autem v průběhu dovolené také po okolí, celkem jsem najel 3421km.

  • Benzín: 7069 Kč (cena v Chorvatsku byla po přepočtu od 27,80 do 28,55Kč/l)
  • Dálniční známky Rakousko: 2x rakouská 10denní známka 498 Kč
  • Mýtné za dálnice v Chorvatsku: 1219 Kč
  • CELKEM: 8786 Kč

Veškeré poplatky za cestu, tedy benzín i dálniční poplatky na mýtnicích v Chorvatsku jsem platil platební kartou. Výše uvedené ceny v Kč jsou dle aktuálního kurzu tak jak byly bankou odečteny z účtu.

A co dodat závěrem. Dovolenou jsme si opět užili a to i přes nepřízeň počasí. První týden bylo teplo a slunečno, objevili jsme také konečně kouzelnou pláž Divna kterou jsme loni jaksi nenašli. Druhý týden jsem bohužel zažil počasí jaké touto dobou v Chorvatsku nepamatuji a museli jsme na zpáteční cestě zrušit plánovanou dvoudenní přestávku na Plitvicích spojenou s jejich prohlídkou, protože počasí bylo velmi nepříznivé. Toto počasí ovlivnilo i zpáteční trasu kterou jsme zvolili, cesta byla poměrně únavná a po loňské zkušenosti se nám nechtělo jet po A9 s nekonečným množstvím tunelů přes Alpy a dále přes Německo. Zvolili jsme tedy trasu po A2 přes Vídeň která se nám zdá příjemnější, dále Znojmo - Jihlava - D1 do Prahy a po R6 do K.Varů... Zkrátka stejnou trasu jakou jsme jeli při cestě tam i když je trochu delší. Dálnici D1 a Prahu jsme projížděli v noci takže kromě kamionů byl provoz minimální.
Pokud jde o Slovinsko, chtěli jsme objet placenou dálnici a tak jsme zvolili objízdnou trasu přes Mureck-Lenart-Ptuj. Při cestě tam, ačkoliv to bylo v noci, jsme trasu projeli bez problému a nikde jsme nebloudili. Při zpáteční cestě jsem však v Ptuji nesprávně odbočil a ztratili jsme se zde na cca 20 minut než jsem našel opět správnou cestu na Lenart. Cesta po této objízdné trase ale byla vcelku pohodová.


| Autor: admin | Datum poslední aktualizace: 04. 10. 2009 |