Aktuální informace

Od 1.1.2013 zdražilo mýtné za dálnice na Istrii

Na Istrijském poloostrově došlo ke zvýšení mýtného za dálnice o 4%. Průměrná cena mýtného za jeden kilometr dálnice je nyní 0,47 Kn.


Od 7.6.2012 zdražilo mýtné za chorvatské dálnice o 15%

Zdražení se týká dálnic, které provozují společnosti Hrvatske autoceste a Autocesta Rijeka Zagreb. Týká se to tedy nejpoužívanějších dálnic Záhřeb - Split a Záhřeb - Rijeka.


V červnu 2011 byl na Istrijském poloostrově zprovozněn 50km úsek dálnice Umag - Kanfanar

Je tak dokončena západní část istrijské dálniční sítě a dálnice o celkové délce 80km nyní vede od slovinských hranic až do Puly.


Aktuální informace pro rok 2010

Slovinsko:
V r.2009 byl zprovozněn obchvat Mariboru a úsek dálnice A4 z Mariboru do Ptuje. Průjezd Slovinskem na trase Šentilj-Maribor-Macelj se tak při využití dálnice značně zrychlil protože dálnice nyní končí 10km před SLO/HR hranicemi. Pouze 10km se po sjezdu z dálnice jede po staré silnici E59 na hraniční přechod Gruškovje/Macelj. Tato zbývající část dálnice od Ptuje k hraničnímu přechodu by měla být hotova do r.2013.

Chorvatsko:
V roce 2010 by měl být otevřen nový úsek Jakuševac – Velika Gorica na dálnici A11 Zagreb-Sisak v délce 10 km. Při cestách na jih nedochází oproti r.2009 k žádným změnám. Dálnice A1 Zagreb-Split-Dubrovník končí stejně jako loni v úseku Ravča, odkud je sjezd na pobřežní magistrálu pomalý a poměrně komplikovaný.


Od 30.5.2009 jsou v provozu již oba tubusy tunelů Sveti Rok a Mala Kapela

V sobotu 30.5.2009 byly slavnostně otevřeny oba tubusy tunelů, povolená rychlost 100km/hod. Slobodna Dalmacia
5.6.2009


Dopravní omezení na staré cestě

Na "staré cestě", v oblasti Malovan je uzavřena Ličská magistrála (D1) v úseku Gračac - Knin. www.slobodnadalmacija.hr

Obrazová informace: 1.6.2009 se otevírá opravený 4 km úsek. Na staré cestě je zákaz tranzitu kamionů, ty by měly jezdit po dálnici.

2.6.2009


Otevřeny nové tubusy tunelů Sveti Rok a Mala Kapela, v původních se provádí údržba

Byly otevřeny a zprovozněny nové tubusy tunelů, ty původní jsou uzavřeny a provádí se v nich údržba a opravy. Počátkem letní sezony, pravděpodobně od začátku června budou již konečně zprovozněny u každého tunelu oba tubusy takže průjezdy tunely Sveti Rok i Mala Kapela by měly být plynulé. Průjezd tunely sleduje 400 kamer což činí tyto tunely jedny z nebezpečnějších na světě.
9.4.2009


Nová mýtnice Lučko - Demerje

V letošní letní sezoně by již měla být otevřena nová mýtnice Lučko - Demerje která bude sloužit pro odbavení ve směru od moře, tedy při návratu z naší dovolené. Měly by tak zmizet dlouhé kolony které se před mýtnicí Lučko tvořily.
Propustnost bude až pětinásobná, zatímco původní mýtnice Lučko má kapacitu 2325 vozidel za hodinu tak mýtnice Demerje bude schopna odbavit až 9400 vozidel za hodinu. Demerje bude sloužit pouze pro bezhotovostní platby, 2 jízdní pruhy budou vyhrazeny pro elektronické platby ENC (elektronička naplata cestarine) a 8 pruhů pro placení platebními kartami. Původní mýtnice Lučko bude nadále sloužit pouze pro platby v hotovosti.
Zaplatíme-li bezhotovostně kartou na mýtnici Demerje, pak pojedeme dále po nově vybudované silnici která bude od té původní oddělena 2,5m širokým travnatým pásem a mýtnicí Lučko projedeme dvěma vyhrazenými jízdními pruhy bez zastavení.
8.4.2009
Zdroj:     Slobodnadalmacia.hr     Vecernji.hr