Doprava

Ve Slovinsku platí dálniční známky!

Roční 95,-€ / měsíční 30,-€ / týdenní (sedmidenní) 15,-€

V roce 2009 byl zprovozněn obchvat Mariboru a další nový úsek dálnice A4 Maribor (Slivnica) - Ptuj (Draženci) v délce 20km. Průjezd Slovinskem na trase Šentilj-Maribor-Macelj se tak při využití dálnice značně zrychlil, dálnice nyní končí 10km před SLO/HR hranicemi. Po sjezdu z dálnice jedeme zbývajících 10km po staré silnici E59 na hraniční přechod Gruškovje/Macelj.
Zbývající úsek od Ptuje na Chorvatskou hranici by měl být dokončen v r.2013.

Existují samozřejmě objízdné trasy jak dálnici objet. Uvádím několik variant které byly platné v r.2009, před odjezdem na dovolenou ale doporučuji sledovat raději aktuální stav, ať již na fóru nebo na stránkách DARS a podobně.

Zde jsou odkazy na popisy objízdných tras:

Osobně mám vyzkoušený objezd dálnice přes Mureck - Lenart - Ptuj který je velmi jednoduchý na zapamatování a bez záludností. Jel jsem i v letošním roce (červen 2011) a situace je stejná jako před dvěma roky. V Rakousku cca 4km před hranicí do Slovinska sjedeme z dálnice A9 na exitu 226. Po sjezdu z dálnice přijedeme na křižovatku ve tvaru T kde se dáme doleva směr Mureck. Po 11km projedeme městečkem Mureck na jehož konci je značeno odbočení vpravo k hranici směr SLO, od exitu k hranici v Murecku je to 12km. Přejedeme most přes řeku a dáme se vpravo, jedeme směr Lenart. Po příjezdu do Lenartu přijedeme na křižovatku kde odbočíme vpravo a hned po pár metrech následuje další křižovatka kde odbočíme vlevo směr Ptuj. V Ptuji hned na první světelné křižovatce odbočíme vlevo na průmyslovou zónu. Následuje 5 kruhových objezdů, první projedeme rovně, druhý vpravo, třetí rovně, čtvrtý vpravo a najíždíme na nový most přes řeku Dravu. Následuje pátý kruhový objezd který projedeme rovně, nikam neodbočujeme a po 2km následuje sjezd na konec dálnice odkud pokračuje silnice č.9 na hraniční přechod Macelj, ke sjezdu na konec dálnice nás navede cedule směr Zagreb. Po silnici č.9 nám zbývá 14km na hraniční přechod. Průjezd Slovinskem popsanou trasou od přechodu Mureck až po Macelj je dlouhý přesně 60km, při dodržování rychlostních limitů jej projedeme za necelou hodinku.
Při cestě zpět jedeme stejnou trasou. Silnice č.9 se před odbočkou na Ptuj mění v dálnici, najedeme na ni a zakrátko odbočujeme vpravo na Ptuj. Na začátku čtyřproudé silnice je zelená tabule "Dálnice" ale pod ní je dodatková tabulka 1000m, můžeme na ni tedy bez obav najet protože placená dálnice začíná až za odbočkou do Ptuje.


Silniční a dálniční síť v Chorvatsku:

 • www.chorvatskomapa.cz
  Velké množství map! Jsou zde jak automapy silniční tak i turistické a cyklistické mapy, mapy měst atd...

Plánovače cest - itineráře autotrasy:


Kompletní aktuální informace pro motoristy


Lodní doprava

 • Jadrolinia (aktuální ceny a jízdní řády trajektů v Chorvatsku)
  Jízdní řády: Jsou na úvodní stránce pod odkazem "Plovidbeni red". V podnabídce odkazu jsou pak následující možnosti:
  "Pretraživanje putovanja", stránka na které zadáte odkud kam a datum.
  "Pretraživanje po karti", na této stránce můžete vhodný trajekt vybrat z interaktivní mapy. Po najetí myši na příslušnou oblast se vpravo objeví názvy přístavů, po kliknutí myši se oblast zvětší a zde vyberete již příslušný trajekt
  "Tabelarni-sezona", stránka na které je seznam všech tras trajektů, u každé trasy je pak k dispozici jízdní řád pro letní sezonu ve formátu PDF.
  Ceny trajektů: Na úvodní stránce klikněte vlevo v nabídce na odkaz "Cijene" a v další nabídce na odkaz "Lokalne linie".

Ostatní

Aktuální informace o Chorvatsku. Doprava, ubytování, ceny....