Ceny některých potravin tak jak jsem je zaznamenal letos v červnu při dovolené na Pelješaci. Uvádím také několik odkazů kde je možné zjistit aktuální ceny.

Zobrazit celý článek....
| Vydáno dne 09. 07. 2008 |

Jel jsem ze Západních Čech přes Německo, Rakousko a Slovinsko do Chorvatska na Pelješac. Uvádím zde popis celé trasy včetně všech poplatků a některé mé postřehy z této cesty

Zobrazit celý článek....
| Vydáno dne 08. 07. 2008 |
Černá Hora - červenec/srpen 2005

Odjížděli jsme z Děčína a zvolili jsme trasu přes Slovensko - Maďarsko - Chorvatsko. Zpět domu jsme pak jeli přes Chorvatsko - Slovinsko - Rakousko. Uvádím popis obou tras včetně několika mých postřehů z pobytu v Č.Hoře.


Trasy kterými jsem jel:

Vyjížděli jsme v naprosto nevhodný den, t.j. z pátka na sobotu. Snažil jsem se proto vyhnout všem kritickým místům (Praha, Vídeň, Slovinsko) a tak jsem zvolil pro cestu tam trasu přes Slovensko a Maďarsko. Zpět jsme pak jeli jak jsem zvyklý přes Slovinsko a Rakousko, zjistil jsem tak že obě trasy jsou na kilometry prakticky stejné, rozdíl možná 20km nehraje roli.

Trasa od trajektu v Kotorkim zálivu až do Děčína je dlouhá 1460km. Obě cesty jsem absolvoval na jeden zátah, ve dvou řidičích kdy jsme se oba pravidelně po 4 až 5 hodinách střidali. Můj názor je ten, že pokud oba řidiči vyjedou odpočatí a v pohodě, mají dostatek zkušeností, pak se to dá zvládnout. Kdybych ale měl celou cestu řídit sám, rozhodně bych na jeden zátah nejel, v takovém případě je nutnost zajistit si někde po cestě nocleh. Cena za jedno přespání rozhodně stojí za ušetřené riziko a v Chorvatsku někde při "staré cestě" není problém nocleh na jednu noc sehnat. Zastavit si někde na parkovišti a tam se třeba 5 hodin prospat nepovažuju v tomto případě za žádný odpočinek aby člověk dostatečně zregeneroval svoje síly na další náročnou cestu. Je to samozřejmě pouze můj názor a spousta lidí může mít jiný.

Kilometry a časy včetně průjezdů některými orientačními body jsem si zapisoval a výsledek zde dávám ke stažení:

Uvedené časy nejsou podstatné protože ty jsou závislé na mnoha okolnostech. Kilometrovník trasy tak jak mě ukázal tachometr by však mohl někomu při plánování cesty do Chorvatska nebo Černé hory pomoci.


Zkušenosti z cestování po silnicích a dálnicích:

Pokud jde o trasu přes Maďarsko, jel jsem ji letos poprvé a vzhledem k termínu cesty ve špičce z pátka na sobotu se časově rozhodně vyplatila, vyhnul jsem se tak kritickým místům ve Vídni a Slovinsku kde byly tou dobou zácpy a kolony. Průjezd přes Maďarsko byl i přes tento termín naprosto plynulý, nedostal jsem se do žádné kolony aut která by mě zdržovala, silnice ve výborném stavu, trasa je velmi dobře značená - držel jsem se stále po E65 a nikde jsme nebloudili, čekací doba na hraničním přechodu Goričan cca 5 minut. Průjezd Maďarskem byl dlouhý 272km a bez jediné přestávky jsme jej urazili za 3:45hod při dodržování či mírném překročení povolených rychlostí. Přesto ale trasa přes Maďarsko se mě zdála trochu zdlouhavá, je to ovšem subjektivní dojem protože každému vyhovuje něco jiného, jsem prostě zvyklý na cestu po dálnici přes Rakousko.

Samozřejmě po cestě tam i zpět jsem si vychutnal novou dálnici ze Záhřebu do Splitu, po tak kvalitní silnici jsem ješte nikdy nejel. Na trase z Bosiljeva do Dugopolje (konec dálnice nad Splitem) dlouhé 312km je v obou směrech skutečně dostatek odpočívadel a čerpacích stanic, odhadoval bych v průměru cca po 30km. Pouze v úseku přibližně do 100km od Záhřebu na množství čerpacích stanic a odpočívadel nenarazíme, což je myslím dáno tím že úsek Záhřeb - Bosiljevo dlouhý 66km patří k dálnici Záhřeb-Rijeka kterou spravuje jiná společnost než úsek Bosiljevo - Dugopolje (Split), tato dálnice je oproti dálnici Záhřeb-Rijeka mnohem lépe vybavena. I když je dálnice drahá (Záhřeb - Split 157Kn) tak stojí určitě za to ji využít, obzvláště pokud jede člověk až takovou dálku jako je Černá Hora. Obyčejné silnice s různými omezeními si užijeme i tak dost, z konce dálnice v Dugopolje přes Makarskou a Dubrovník do Kotoru je to totiž dalších 300km a tato trasa trvá při dodržování rychlostních limitů 6 až 7 hodin, uspěchat se zde nic nedá.

Silnice v Černé Hoře jsou dobré, místy záplatované ale žádné díry jsem nezaznamenal. Jezdilo se mě tam dobře, při dodržování rychlostních limitů mě moc aut nepředjíždělo, řekl bych že rychlostní limity tamní řidiči spíše dodržují. Místní zvyk je ale časté troubení a mnohokrát bez zjevné příčiny, takže na to je třeba si zvyknout a nenechat se znervóznit, většinou zjistíte že stejně netroubili na vás.
Od hraničního přechodu k trajektu v Kotorskim zálivu je to 25km, záliv je možno objet po silnici ale určitě bych doporučil raději využít trajekt. Jezdily tam 4 trajekty takže i přes množství aut bylo odbavení a přejezd zálivu velmi rychlý, cena trajektu byla 3,5EUR za osobní vůz včetně posádky. Když přejedeme Kotorski záliv, můžeme se dát od trajektu vpravo na Tivat-Budvu atd..., zde je dobrá a široká silnice. My jsme bydleli v obci Prčanj cca 4km před městem Kotor, takže jsme museli od trajektu vlevo směr Kotor. Trasa od trajektu do Kotoru je dlouhá cca 13km a vede podél vody v zálivu. Silnička je velmi úzká, na některých úsecích pouze na jedno auto, z jedné strany jsou domy a z druhé voda. V sezoně je velmi frekventovaná, často zde potkáte také menší autobusy "Kuševia prevoz" což je místní doprava, pokud se zde ale potkáte s klasickým velkým autobusem pak se jedná vždy o zácpu na půl hodiny kdy se postupně všichni vyhýbáte s přesností na centimetry, sklopenými zrcátky a pod. Po silnici se pohybuje také neustále množství lidí, takže skutečně maximální opatrnost na tomto úseku je více než na místě. Často jsme jezdili na pláž Jaz která je asi 3km před Budvou, takže raději jsme pak volili trasu z Prčanju 4km do Kotoru a odsud vede silnice serpentínami do hor která je dostatečně široká a vyjedete po ní na hlavní silnici směr Budva těsně za Tivatem.
Byl jsem v Černé Hoře poprvé a můj celkový dojem z cestování autem po tamních komunikacích je ten, že nějak nejistě či nebezpečně jsem se tam rozhodně necítil. Je třeba počítat s tím že například na některých horských úsecích můžete za zatáčkou potkat na silnici krávu, ale při troše předvídavosti a opatrnosti by to neměl být problém. Během dvou týdnů jsem tam najezdil přes 500km a naprosto v pohodě. Měření rychlosti dopravní policií jsem zaznamenal několikrát takže se vyplatí ji dodržovat, mě nestavěli ani jednou.

A nakonec důležitá i když samozřejmě všeobecně známá zklušenost kterou jsem si z letošní dovolené přivezl: V sezoně červenec-srpen již nikdy nejezdit v pátek ani v sobotu, což platí pro cestu tam i zpět!! Pochopitelně jsem to věděl takže před cestou tam jsem strávil hodiny vymýšlením kudy jet abych se vyhnul kritickým úsekům. Cesta přes Maďarsko byla správnou volbou, ovšem stejně jsem se nevyhnul nutnosti objet na dálnici v Chorvatsku tunel Sv.Rok což představovalo další 2hodinové zpoždění a zbytečných cca 90km navíc po okreskách. Celkově byl pochopitelně i ostatní provoz v Chorvatsku hustší než v jiné dny. Zpět jsme měli odjíždět až v sobotu, abych se vyhnul sobotní špičce tak jsme odjížděli už v pátek v poledne. Ani tato volba nebyla dobrá protože vzhledem ke zhoršenému počasí v Chorvatsku se velké množství turistů vracelo domů právě již v pátek. Takže opět kolony u tunelů, na cestarinách, o hraničním přechodu Šentilj SLO/A raději ani nemluvě, 4km po dálnici jsme ujeli za 2 hodiny! Zkrátka a dobře, přemýšlet zda právě tento pátek nebo sobotu bude plno, jestli vyjet raději ráno nebo v poledne nebo večer, kdy němcům začínají nebo končí prázdniny a podobné úvahy nemají smysl, v tyto dny zákonitě vždy musíme čekat dopravní zácpy a komplikace. Pokud to není skutečně nevyhnutelně nutné, pak určitě cestovat který-koliv den kromě pátku a soboty, klidně i za cenu že si dovolenou o jeden den zkrátím a pod. Navíc dnes již nebývá nijak složité vyjednat si ubytování s nástupem a odjezdem kdykoliv jindy než v sobotu, pokud tedy člověk zrovna nelpí na nějaké cestovní agentuře.


Pobyt v Černé Hoře:

Ceny jsou poměrně příjemné a u mnoha věcí srovnatelné s cenami u nás. Jenom namátkou:

 • V místním marketu v Kotoru mléko plnotučné (2,8%) 1litr 0,5EUR / chléb 0,6EUR / SINALCO oranž 2litry 0,9EUR / papriky a rajčata 0,5EUR / pivo Nikšičko v plechovce 0,5litr 0,62EUR atd.
 • Na tržnici: víno, broskve atd.. 1kg za 2EUR.
 • V Pizzerii na pláži stálo expresso 0,5EUR / expresso s mlékem 0,8EUR / expresso se šlehačkou 1EUR / zmrzlinový pohár se šlehačkou 2 až 3EUR / točené pivo 0,5litru 1,30EUR / nanuky (něco jako Algida) 0,8EUR / Cola, Fanta 1,3EUR / ledová káva 1,5EUR / Pizza 4 až 6EUR / Čevapi 4EUR / Hranolky 1,4EUR.....
 • Ceny jídel ve **hotelu Bokeljski Dvori v Prčanju kam jsme občas zašli na pivko nebo večeři a kde vařili naprosto skvěle se pohybovaly od 4 do cca 9EUR. Ceny uvedené na jídelním lístku jsou včetně přílohy, například klasický řízek s hranolky stál 5EUR. Zeleninové saláty jaké si člověk jenom mohl vymyslet, cena každého byla 1,2EUR. Dle jídelního lístku jsou hmotnosti masa zpravidla 250g ovšem ve skutečnosti mě některé porce připadaly určitě větší, skutečně se to často nedalo skoro sníst. Kvalita jídel byla vynikající, obsluha také. Jinak pivo točené 0,5l stálo 1,5EUR, lahvové 1,2EUR...
 • Díval jsem se i na ceny práce ve dvou autoservisech, v jednom inzerovali 4EUR/hod. a ve druhém 5EUR/hod.
 • Autocemp a pláž JAZ: na tuto pláž jsme se jezdili koupat, je cca 3km před Budvou (ve směru do Budvy - po levé straně je velká nová čerpací stanice a kousíček dál je odbočka na pláž JAZ vpravo, těsně před začínajícím stoupáním silnice do kopce na jehož konci se projíždí tunelem). Cena za parkování 2EUR, dále jsme platili za pronájem třech lehátek pod velkým rákosovým slunečníkem 7EUR. Údajně jedno lehátko stojí 3EUR ale jelikož jsme měli tři lehátka tak prý se slevou za 7EUR celkem.
 • No a pokud je někdo kuřák, tak cigarety mají také kolkované ale cena není jednotná, například Marllboro stály v novinovém stánku 1,3EUR a vedle v marketu 1,6EUR.

Ubytování jsme měli zajištěné předem přímo s majiteli přes internet, ovšem v takovém případě bych doporučoval nezapomenou si sebou vzít kromě adresy také telefonní číslo. Nás to zachránilo protože jsme na místo přijeli až večer za tmy a nevím jak jinde, ale po celé trase od trajektu do Kotoru nejsou na domech nikde uvedena žádná popisná čísla, takže abychom to vůbec našli museli jsme majiteli zatelefonovat. Kotorski záliv je nádherný a jeho návštěvu bych při pobytu v Černé Hoře určitě nevynechal, skutečně stojí za to. Ovšem ubytování bych si zde příště již nezajišťoval, člověk jede hlavně k moři a to v zálivu samozřejmě nenajde. Voda v zálivu je sice na pohled čistá, ale přístupy do vody nejsou většinou dobré a navíc jste neustále ve styku s místní komunikací takže s výfukovými plyny aut, provoz je zde v sezóně dost hustý a to i pozdě večer. Jezdili jsme se tedy koupat na pláž JAZ což bylo cca 28km, vzhledem k tomu že byla až 45C vedra tak to nebylo moc příjemné. Navíc u moře to alespoň trochu foukalo takže to vedro bylo mnohem snesitelnější než přímo v Kotorskim zálivu, ten je sevřený mezi horami takže se zde nepohnul ani lísteček a i v noci jsem si připadal jako ve skleníku, skutečně šílené vedro. Příště bych si ubytování zajistil raději někde přímo u moře, pro mne zatím zůstává otázkou kde. Moje plány že mnohá místa důkladně procestuji nevyšly vzhledem k úmorným vedrům ve kterých se skutečně špatně cestovalo, projel jsem to až po Petrovac ale pouze zběžně. Jsou zde všude velké písečné pláže které naopak většinou nejsou v Chorvatsku, ovšem na druhou stranu co jsem viděl tak dost přeplněné což není moc pro mne. Jistě se do Černé Hory ještě někdy podívám, ale spíše mimo hlavní sezonu a ubytování si najdu až na místě které se mě bude líbit. Mnoho ubytovacích kapacit bývá totiž za rušnou silnicí kterou je pak nutné při cestě k moři přecházet, takže zajistit si ubytování třeba přes cestovní agenturu bez důkladných podrobností bych se z tohoto pohledu raději neodvážil. Sehnat apartmán až na místě by neměl být problém, letos i přes to že jsem tam byl uprostřed hlavní sezony tak nabídek jsem viděl poměrně dost, kdy stáli majitelé s cedulemi u silnice, nebo v Petrovacu jsem pouze zastavil a hned mě tam nějaká paní apartmán nabízela. Chce to prostě přijet tam raději již dopoledne aby měl člověk dostatek času něco si vybrat. A ještě jedna důležitá věc, pokud budu hledat apartmán v sezoně kdy je možnost vyšších teplot, zcela jistě v něm nesmí chybět klimatizace! V Chorvatsku jsem zatím vždy pobýval v apartmánech bez klimatizace, letos v Černé Hoře jsme měli apartmán s klimatizací a musím říct že při počasí které tam bylo je to naprostá nutnost, v přehřátém apartmánu bez klimatizace bych ta obrovská vedra zcela jistě ve zdraví nepřežil.


Chorvatsko nebo Černá Hora:

Kdyby mě někdo položil otázku co je lepší, tak na ní neumím odpovědět. Každá země má svá pro i proti a hlavně každý preferuje něco jiného.

 • V Černé Hoře jsou oproti Chorvatsku mnohem nižší ceny prakticky všeho od potravin přes služby až po ubytování, vynikající kuchyně, písečné pláže s výborným vstupem do vody, zřejmě i stabilnější počasí protože přeci jen je to již hodně na jihu. Nevýhodou je velká vzdálenost z ČR i když to je také relativní. Pokud někdo jezdí například až na Pelješac nebo k Dubrovníku tak do Černé Hory je to odsud již pár kilometrů (od odbočky z magistrály na Pelješac je to k trajektu v Kotorskim zálivu 110km, z Dubrovníku cca 70km).
 • Chorvatsko má zase rozvinutější infrastrukturu cestovního ruchu, ať již jde o dostupnost a množství různých informací pro turisty, ubytování a celkově o služby turistům vůbec. Má také oproti Černé Hoře množství nádherných ostrovů a výběr lokalit pro dovolenou je zde tedy neskutečně široký, od rušných turistických center až po malebná zákoutí odřízlá téměř od světa a plná pohody a klidu.

Pokud tedy okolnosti dovolí, příští rok plánuji dovolenou v Chorvatsku. Preferuji spíše klidnější místa, s menšími plážičkami kde není jak se říká hlava na hlavě a Chorvatsko mě v tomto směru nabízí skutečně široký výběr. Na druhou stranu někdy v budoucnu se zcela jistě pokud to bude možné do Černé Hory vrátím, nebude to již v žádném případě v plné sezóně ale raději červen nebo konec srpna a září, kdy bude teplo ale nebudou hrozit tak obrovská vedra která jsem letos zažil. Rád bych totiž Černou Horu více procestoval, například Cetinje, Skadarsko Jezero, to jsou místa která zcela určitě stojí za návštěvu. Mám rád přírodu, památky, rád poznávám nové lidi a myslím že Černá Hora v tomto směru rozhodně za to stojí a nemůže zklamat. Všude je krásně, ať je to u nás v ČR, na Slovensku, v Chorvatsku, Slovinsku, Černé Hoře a kdekoliv jinde na světě, pokud člověk ví co hledá.


Moje doporučení pro návštěvu Černé Hory, čeho se vyvarovat:

Sepsal jsem na základě letošních zkušeností pár postřehů. Samozřejmě je to pouze můj názor, každý máme jiné priority a představy takže možná se mnou nebude hodně lidí souhlasit, ovšem doufám že ale někomu třeba mohou naopak pomoci.

Kdy a jak cestovat:

 • V hlavní sezoně zvolit pro cestu jednoznačně který-koliv den kromě pátku a soboty, bez ohledu na hodinu odjezdu. Cesta tak bude mnohem plynulejší, rychlejší a tedy v pohodě bez únavného čekání na přechodech, cestarinách a tunelech, vzhledem k menšímu provozu pochopitelně i bezpečnější. Ve dvou řidičích se dá jet na jeden zátah, v jednom řidiči rozhodně ne, zde je nutné zajistit si na trase jeden nocleh. Je nutné také nezapomenou "Zelenou kartu" pro povinné ručení, policisté na hraničním přechodu do Černé Hory kontrolují tuto zelenou kartu a také technický průkaz od vozidla.

Vybavení apartmánu a způsob zajištění ubytování:

 • Pokud jde o vybavení apartmánu, pak klimatizace je v letních měsících vzhledem k vyšším teplotám v Č.Hoře naprostá nutnost.
 • Zajistit si ubytování přes internet přímo u majitele se může prodražit!! Náš majitel vyžadoval při rezervaci zálohu 100EUR, ovšem pro bankovní převod nám poskytl nezvykle složité údaje. Transakce probíhala přes nějakou zprostředkovatelskou banku ve Frankfurtu n.M., takže příkaz k platbě podaný v naší bance nás dle výpisu z účtu stál v konečném výsledku celkem přes 1000,-Kč za bankovní poplatky třem různým bankám!! Druhým podstatným výdajem byla nutnost telefonování na místě, jelikož na domech nikde nebyla popisná čísla takže jsme majiteli po příjezdu telefonovali protože už byla tma a nemohli jsme to najít. Byl to mladý člověk a komunikace s ním byla velmi obtížná jelikož pro mne z neznámého důvodu odmítal mluvit jinak než anglicky. Telefonát proto trval 23 minut a stál mě 1300,-Kč (mám tarifní program u operátora T-Mobile). Když to sečtu, tak nás ubytování které bylo na první pohled za slušnou cenu vyšlo ve skutečnosti o více než 2300,-Kč zcela zbytečně dráž.
 • Zajistit si ubytování přes cestovní agenturu zcela vylučuji, mnoho apartmánů je umístěných za rušnou silnicí kterou bych musel po cestě k moři přecházet. Musela by to být agentura která je schopná poskytnout mě naprosto detajlní informace o umístění apartmánu, například na podrobné mapě abych viděl přesně jeho polohu. Ovšem i v tomto případě je to velké riziko, loni jsem služeb takové agentury využil pro pobyt v M.Lošinju v Chorvatsku, byli jsme opakovaně ujištěni že apartmán který jsme si přímo na mapě vybrali máme rezervovaný a po příjezdu bylo pak vše jinak, byl již obsazený a dostali jsme na výběr z apartmánů umístěným úplně jinde. Takže agenturám, tedy minimálně těm českým nevěřím rozhodně ani slovo!
 • Zajistit si ubytování až na místě vidím jako naprosto nejvýhodnější způsob, který vylučuje všechna výše uvedená rizika. Mimo hlavní sezonu to není vůbec žádný problém, v hlavní sezoně to může být trochu obtížnější pokud mám jisté nároky na umístění apartmánu, ovšem že bych zůstal na ulici nemám absolutně žádné obavy. Letos i uprostřed hlavní sezony stáli majitelé u silnice s cedulemi, stačilo někde zastavit a nabízeli sami. Ubytování lze tedy sehnat kdykoliv, v sezoně může být jediný problém s výběrem místa takže to chce pouze více času. Naplánovat si tedy příjezd například již na dopoledne, v neposlední řadě bychom měli být také odpočatí (díky přespání někde na cestě) abychom si v klidu vše prohlédli a mohli si vybrat přesně podle svých představ. Těžko se vybírá ve spěchu a stressu, když na místo dorazíme unaveni po dlouhé cestě a ještě někdy na večer.

Lokality kde se ubytovat:

 • Obzvlášť v horkých letních měsících nevidím jako vhodné místo k ubytování Kotorski záliv. Je krásný a stojí za to jej navštívit, ale při vedrech vzhledem k jeho poloze mezi horami je zde jako ve skleníku. Koupání v zálivu také není to pravé, už vzhledem k frekventované místní komunikaci která vede těsně kolem vody. Řekl bych že obdobná situace pokud jde o koupání je i v Tivatu, také zde jsem viděl jak se lidi koupou a sluní těsně vedle silnice vedoucí podél pobřeží Tivatského zálivu. Mám představu že na dovolenou jede člověk za mořem a čistým vzduchem, takže není nutné i při slunění a koupání čichat zplodiny z výfuků aut a zvířený prach ze silnice. Z dalších lokalit nabízejících se k pobytu následuje Budva, tak tam bych se zřejmě také neubytoval. Město protíná značně frekventovaná silnice kterou je bez pomoci semaforů skoro nemožné přejít a mnoho ubytovacích kapacit je umístěno právě za touto komunikací nebo v její těsné blízkosti. V jistém ohledu mě připoměla Bibione v Itálii, neříkám že se mě tam nelíbí ale v plné sezoně kdy je zde na každém kroku snad více lidí než na Václaváku bych tam nejel. Takže můj názor je začít hledat vhodné ubytování až za Budvou, prostě kdekoliv směrem od Budvy dál na jih. Je to ale samozřejmě opět pouze můj pohled, pokud někdo vyhledává rušná místa s večerními diskotékami na pláži a pod., pak je myslím Budva tím pravým místem. Každý máme samozřejmě jiné priority a jiné představy o své dovolené.

index | 11-20 | předchozí | Celkem 13 článků